Pryč jsou ty doby, kdy jsme si klíště přinesli pouze z návštěvy lesa. V současnosti se tento nevítaný host vtírá stále blíže do naší společnosti, takže i když miluje vlhčí prostředí listnatých lesů, v současnosti nepohrdne ani travnatými plochami parků, luk a zahrad.
Klíště je aktivní skoro třičtvrtě roku. Jakmile skončí přízemní mrazíky a teplota se drží kolem pěti stupňů nad nulou, můžeme se se setkat s jeho nemilou návštěvou v podobě přisátí.
V loňském roce bylo zaznamenáno přes sedm set případů klíšťové encefalitidy, což je zároveň nejvíce případů za posledních sedm let. Přitom mnoho z nás stále váhá s očkováním. Vakcinace totiž využívá pouze dvacet pět procent populace. Nejčastějším onemocněním v Česku spojeným s přisátím klíštěte je lymeská borelióza, kterou se ročně nakazí třicet procent lidí.
Jak poznat příznaky klíšťové encefalitidy?
První fáze-bolesti hlavy, svalů a kloubů, velká únava
Druhá fáze-přidává se zvracení a horečka. Častým příznakem je také ztuhlost šíjového svalstva, kdy pacient není schopen sklonit hlavu směrem k hrudníku. Tato závažná nemoc je léčena na speciálním oddělení neurologie, za pomocí infuzí, které dodají pacientovi tekutiny ztracené vlivem zvracení, dále klidovým režimem, spojeným s podáním antibiotik a analgetik zmírňující úporné bolesti hlavy.
Příznaky lymeské boreliózy
Mnoho lidí se z počátku domnívá, že jde o chřipku. Projevuje se totiž podobnými příznaky jako je únava, bolest svalů a klubů spojená s horečkami.
V tomto případě se onemocnění při brzkém odhalení vyléčí v sedmdesáti procentech podáním antibiotik. Léky je nutno využívat beze zbytku, jinak vám hrozí chronická forma, která může zasáhnout klouby, (záněty), srdce, (poruchy jeho činnosti), mozek, (problémy psychiatrického rázu, jako jsou deprese, výpadky paměti)
Proto nepodceňujme některé z příznaků, které se u nás objeví, zejména, pokud jsme v nedávné době odstranili klíště. Nejjistější je odběr vzorku krve u lékaře, který bezpečně odhalí příčinu.