Je to sůl, která obsahuje dvě velmi důležité složky. Jsou to hořčík a síran. Podle odborníků má na naše tělo velice příznivý vliv. Doporučují ji lékaři i přírodní léčitelé. A nejen oni. Také zahradníci!
Název získala podle anglického města Epsomu. Místní farář zde prý v 17. století našel pramen, jehož voda obsahovala hodně siřičitanu hořečnatého. A až o něco později lidé objevili, jaké výborné účinky tato látka má:
– sírany přispívají k vyplavování toxinů z našeho organismu a k dobrému vstřebávání důležitých živin
– hořčík podporuje správné fungování svalů a nervů, působí protizánětlivě, reguluje v organismu mnoho enzymů (asi 300), také podporuje naše tělo při uvolňování hormonu štěstí – serotoninu
Vzhledem k tomu, že důležité minerály se do organismu dobře dostávají vstřebáváním přes pokožku, používá se epsomská sůl hojně při koupelích. Pokud se ponoříme do takové příjemné epsomské solné lázně, užijeme si naplno jejích pozitivních účinků:
– detoxikace
– uvolnění svalů
– uklidnění nervů a kvalitnější spánek
– prevence kardiovaskulárních onemocnění
– úprava nepravidelného tepu a hodnoty krevního tlaku
– zabránění nadměrného zadržování vody v těle
Tato sůl je používána jako složka kosmetických přípravků. Najdeme ji například v masce na mastné vlasy (zvyšuje jejich objem). Pomáhá při pedikúře (změkčí a osvěží kůži), v péči o kůži celého těla (vhodná jako tělový peeling).
Na zahradě je epsomská sůl také hodně užitečná. Je přírodním hnojivem, které dodává rostlinám dostatek potřebného hořčíku. Je dobrou volbou jako „doping“ pro záhony i trávník. Dočkáme se pak větší a chutnější úrody ovoce i zeleniny, barevnějších květin a zelenějšího trávníku. Urychluje klíčení semen a rostlinky rychleji rostou a sílí. Se solí si také „nerozumí“ slimáci. Můžeme ji rovnou v doporučené dávce sypat na zeminu nebo ji aplikovat formou postřiku.