Ať už jste-li milovníkem sladkého a občas si rádi dáte nějaký ten dort, či ne, určitě už jste museli narazit na slavný Sacher dort, který je doslova dortem mezi dorty, jehož receptura je velice tajná a jež tento rok slaví neuvěřitelných 187 let.
Historie dortu se začíná psát roku 1832, kdy jeho základ vymyslel Franz Sacher, který byl cukrářským učněm na knížecím dvoře pana Metternichů. Když mu bylo 16 let a studoval ve druhém ročníku, nakázal kníže hlavnímu šéfkuchaři připravit ojedinělou pochoutku pro významné hosty, jež jej měli navštívit. Naštěstí (samozřejmě pro Sachera) šéfkuchař najednou ochořel, a tak nezbylo nic jiného a příkaz musel splnit někdo jiný. A tak vymyslel Franz základ tohoto pověstného dortu. Proč ale již po druhé zdůrazňuji, že se jednalo pouze o jeho základ? Finální verzi totiž vynalezl až jeho syn během svého studia u královského a císařského dvorního cukráře tím, že přidal originální kombinaci čokoládové polevy a meruňkového džemu. Tak takto vznikl legendární vídeňský dort, který se těšil a stále těší velké oblibě.
Ovšem důvodem tak velkého obdivu není jen jeho chuť ale také fakt, že jeho tradiční receptura je tajemstvím stejnojmenného hotelu, který založili potomci z rodu Sacherů. To je také důvodem, proč si tuto pochoutku neodpustit zavítáte-li do Vídně.
Abyste mohli vyrábět tento dort, dostali povolení na označení Sacher a vůbec jej uměli vyrobit, musíte se zajet zaškolit do jeho rodné země. Samozřejmě narazíte na spoustu receptů, ale při výrobě pravého Sacheru musíte dbát na kvalitní suroviny, přesné poměry a gramáže surovin i na postup přípravy. Nesmírně náročné je pro cukráře jen samotné polévání čokoládou, která musí být na dortu ve stejnoměrné vrstvě, protože se provádí jiným způsobem než u běžných polev. Zajímavostí, kterou jste možná nevěděli je, že když naleznete v cukrárně na tento dort nesetkáte se s názvem Sacher ale Sachr, je to proto že, cukrárna nemá nálepku originální vídeňské receptury, a tak nemůže používat původní název.