Určitě to znáte, jdete domů po dlouhém dni, sednete si k televizi či zapnete rádio pro chvilku hudby a oddychu a v tu ránu vám začne skákat celý lustr pod tlakem nějaké heavymetalové skupiny. A na spodním patře ještě cvičí mladá holka s houslemi – no není to na žalobu? A teď si představte, že člověk přijde odpoledne domů a jediné, co celý den slyší, tak je hluk a řev z vaší fabriky či závodu vedle. To jednoho vezme ze židle a možná i do advokátní kanceláře.
Jak je na tom občanský zákoník?
Nová úprava občanského práva přidává do sousedských sporů a hádek také menší odstavec, a tedy závod či firmu, která dělá hluk – právnicky imise z latinského slova imissio. Samozřejmě nemusí to být jenom hluk, může to být prach, kouř, zápach, no zkrátka cokoliv, co by nějak mohlo ty ostatní rušit a pohoršovat. S tím vším může daný člověk přijít k soudu a u něj si vymoci toho, abyste s tím přestali. Předpisy jasně hovoří, že u závodů a firem to musí být imise větší než je místním úřadem povolený limit, což běžný člověk nerozezná a tak se může stát, že vám čas od času přistane nějaká ta žaloba na stole.
Co dělat?
Vůbec se nemusíte bát, pokud dodržujete všechny regule a držíte se povolených limitů, žalobu můžete u soudu rovnou napadnout na neopodstatněnost, dokázat své tvrzení a nechat pány sousedy zaplatit řízení. Horší je potom ta varianta, kdy se prokáže, že skutečně vylučujete větší počet těchto imisí, než je úřadem pro vás povolený limit – to pak může nejdříve nastoupit soudní rozhodnutí, abyste se toho zdrželi, a pokud to, jak se říká, hodíte do koše, může váš čekat i exekutor, který vám bude za porušování nařízení dávat pěkně permanentně pokuty, které se mohou v těchto typech sporů vyšplhat až na závratných 100 tisíc měsíčně!
Proto nepodceňujte, prověřujte a berte vážně. A hlavně se o to zajímejte, nejhorší, co můžete udělat, je naprostá pasivita a ignorace.